Współpraca z Coompanion Kalmar, FAPA i CDR – raport

Posted by on 24 lutego 2015

Dzięki współpracy z Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA oraz z Centrum Doradztwa Rolniczego czterech Wolontariuszy naszej Fundacji wzięło udział w cyklu seminaryjno-szkoleniowym organizowanym w ramach projektu flagowego Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego, którego liderem jest Coompanion Kalmar.

1

Celem projektu jest zidentyfikowanie i opisanie metod oraz modeli najlepszych praktyk zaangażowania młodzieży i wspierania innowacji w sześciu krajach UE z rejonu Morza Bałtyckiego (Szwecja, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia). Dzięki projektowi następuje szybka wymiana i rozpowszechnianie dobrych przykładów w ramach partnerstwa.

 

Pierwsza konferencja odbyła się w Jurmali na Łotwie w dniach 6-8 października 2014 r., a jej tematyka dotyczyła przedsiębiorczości i marketingu na obszarach wiejskich. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 młodych przedsiębiorców z Łotwy, Finlandii, Estonii, Polski, Szwecji, a nawet Uzbekistanu. Mieliśmy dwa dni warsztatów, prezentacji, a także wizytę studyjną.

Pierwszego dnia szkolenia trzej wykładowcy z bardzo różnych środowisk przedstawili prezentacje. Jörgen Andersson, przedsiębiorca, rolnik-wizjoner z Åre w Szwecji przedstawił swoje poglądy na tworzenie wartości dodanej dla obszaru. Kristaps Silins – konsultant strategiczny, dał pewien wgląd w strategie marketingowe podając przykłady różnych kampanii marketingowych w historii. Następnie Herwig Friedag – konsultant zarządzania z Berlina z wieloletnim doświadczeniem, podkreślił znaczenie znalezienia odpowiednich partnerów biznesowych.

Po południu udaliśmy się na wizytę studyjną do ogrodu różanego Rozites. Jest to piękny ogród o powierzchni 2 hektarów, gdzie właściciele dostosowali uprawę i sprzedaż róż do klimatu nordyckiego. Odniosło się wrażenie, że właściciele zainwestowali dużo miłości do stworzenia tego pięknego ogrodu, a ich biznes to nie tylko praca, ale i hobby. Dostaliśmy również możliwość przetestowania i zakupu niektórych produktów z róż, takich jak dżemy i wina różane. Podczas wizyty studyjnej i rano dzień po, wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na grupy, aby omówić strategię i dać sugestie biznesowe dla tego przedsiębiorstwa w zakresie marketingu, zwiększania wartości dodanej (rozwój produktów i usług) oraz zarządzania (znalezieniu partnerów).

 

2

Druga konferencja odbyła się w Högsby w Szwecji w dniach 24-26 Listopada, a jej tematem było „Uczenie się przez działanie”. Uczestniczyło w niej ponad 50 osób z sześciu krajów zaangażowanych w projekcie. Odwiedziliśmy wieś Berga, gdzie przedstawiono nam wiele ciekawych przedsięwzięć lokalnej społeczności oraz tamtejszych przedsiębiorstw. Oczywiście najciekawszym przedsiębiorstwem dla członków naszej fundacji okazała się rodzinna farma bydła rasy highland “Your Eco-meat” Państwa Birgitty Nors i Evalda Palmér J Oprócz przyjrzenia się szwedzkiej produkcji wołowiny mogliśmy spróbować tamtejszych przysmaków. Ponadto odwiedziliśmy kawiarnie oraz sklep z antykami “Hasse and Liz café”, wiejskie kino, lokalny sklep z „hand made” i odnowionymi meblami, a także kawiarnię w stylu vintage „Coffee at The Café Three Centurie”. Te wszystkie lokalne przedsiębiorstwa były dla nas inspiracją, że na wsi są możliwości do prowadzenia ciekawych, a zarazem dochodowych interesów. Nie tylko związanych z rolnictwem.

Podczas drugiego dnia, podobnie jak w Jurmali na poprzednim szkoleniu, omawialiśmy lokalne metody uczestnictwa młodzieży i wspierania przedsiębiorczości w celu opracowania nowych pomysłów przedsiębiorczości na wsi. Szczególnie w odniesieniu do lokalnych przedsiębiorstw, które odwiedziliśmy dzień wcześniej.

 

3

4

Ostatnia konferencja odbyła się w Rakvere w Estonii w dniach 21-23 stycznia 2015 roku, a jej tematem przewodnim było „jak zmotywować młodzież wiejską?”. Uczestniczyło w niej około 100 osób, wśród których również byli reprezentanci sześciu krajów uczestniczących w projekcie. Pierwszego dnia zostały przedstawione prezentacje różnych przykładów przedsiębiorczości na terenach wiejskich w Estonii, m.in. hodowla bydła mięsnego, owiec, a także ośrodki jeździeckie. W drugim dniu odbyły się warsztaty motywacyjne prowadzone przez Heralda Lepisk. Po południu pojechaliśmy do wsi Tamsalu, gdzie zwiedzaliśmy w małych grupach „biznesowe gniazdo”, tj. pod jednym dachem było zlokalizowanych sześć firm produkcyjno-usługowych, których właścicielami byli młodzi przedsiębiorcy z lokalnych terenów. Ostatniego dnia odbyły się dyskusje w grupach na temat innowacyjności, motywacji i przedsiębiorczości wśród młodych ludzi z terenów wiejskich. Reprezentanci wszystkich krajów wyrażali opinie i sugestie, jak dotrzeć do młodzieży, żeby ją zmotywować do działania.

Cykl szkoleń organizowanych w ramach projektu flagowego Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego, którego liderem jest Coompanion Kalmar, był dla Wolontariuszy naszej fundacji bardzo cennym doświadczeniem. Postaramy się rozpowszechnić i wykorzystać w naszym Kraju wśród Młodych Hodowców, dobre techniki motywacji, przedsiębiorczości i działań, które są stosowane w krajach, z których dane nam było się uczyć. Pragniemy serdecznie podziękować za możliwość uczestniczenia w tak cennych szkoleniach organizatorom: Panu Hans-Olof Stålgren oraz Panu Aivar Niinemägi oraz ze strony polskiej Organizacjom, bez których wsparcia nie byłoby nas tam: Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA oraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie. Szczególnie podziękowania kierujemy do organizatorów wyjazdów z Polski – do Pani Agaty Markuszewskiej oraz Pana Łukasza Jawnego.

 

 

Więcej informacji o projekcie i strony partnerów:

http://ruralflagship.eu/

http://www.ksow.pl/

http://www.cdr.gov.pl/

 

 

 

7

6

5

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Nasza działalność O fundacji Wesprzyj fundację Świadczymy usługi Galeria Forum Nasi przyjaciele Kontakt