Szkolenie Młodego Hodowcy w Cieszymowie 2013

Posted by on 3 września 2013

W ostatnich dniach (21-22.08.2013r) przygotowywaliśmy  grupę jaka będzie reprezentowała Polskę podczas szkoły młodego hodowcy w Belgii. Nasi reprezentanci właśnie zmagają się z przygotowaniami do sobotniego konkursu (po bliższe informacje zapraszamy na stronę http://www.eybs.eu/awe/commun/asbl/lait/ecole.php?language=en)

Szkolenie miało charakter praktyczno-naukowy a jego  celem  była profesjonalna nauka strzyżenia i pielęgnacji bydła wystawowego.

W celu integracji i odpowiedniego przygotowania reprezentacji Polski zaprosiliśmy młodych hodowców z 5 województw i przeprowadziliśmy 2-dniowe spotkanie organizacyjno-integracyjno-szkoleniowe, podczas którego wszyscy uczestnicy wyjazdu mogli wzajemnie się poznać, a także mieli możliwość praktycznego ćwiczenia przygotowania jałówki do pokazu. Spotkanie odbyło się w Gospodarstwie Rolnym Fortune Sp. z o.o.  w Cieszymowie. Pan Maciej Baurycza- zarządca oraz Pan Tomasz Suchara- główny hodowca ‘wypożyczyli’ nam sztuki na okres szkolenia. Podczas 2-dniowej  opieki mieliśmy do dyspozycji jałówki, które były chempionami i vice-chempionami podczas wystaw organizowanych na Pomorzu, a także te które z wystawową rutyną i pielęgnacją wcześniej się nie spotkały. Taka dyspozycja zwierząt w pełni umożliwiła ukazanie efektu długo-dystansowego przygotowania zwierzęcia do pokazu. Młodzi hodowcy mogli zapoznać się z metodami poskramiania sztuki, a także profesjonalnie oprowadzić sztukę „wyuczoną” po ringu. Oprowadzanie odbyło się pod czujnym okiem Pani Teresy Kapłon, znakomitej hodowczyni i sędzinie, która zapoznała nas z podstawowymi regułami sędziowania.

Zorganizowanie takiego szkolenia nie obyło się bez pomocy osób którzy chcą wspierać młodych hodowców. Serdecznie dziękujemy firmie PH KONRAD, której zawdzięczamy specjalne kosmetyki dla zwierząt bez, których takie szkolenie nie byłoby w pełni wartościowe. Dziękujemy również firmie DeHeus, która zadbała o to by każdy z uczestników myślał o nauce a nie o głodzie i zapewnił nam smaczne obiady. Słowa podziękowania kierujemy też do Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Grajewie, która przekazała nam swoje produkty, by każdy z uczestników nie musiała się martwić o prowiant podczas szkolenia. Przede wszystkim dziękujemy kierownictwu, zarządcy oraz głównemu hodowcy GR FORTUNE w Cieszymowie za umożliwienie przeprowadzenie szkolenia.

Wszystkim uczestnikom za przybycie dziękujemy bardzo i życzymy samych sukcesów i dalszego prężnego dążenia do rozwoju. Pamiętajcie – razem możemy więcej!

 

 

Opinie użytkowników na temat szkolenia:

       Dnia 21-22 sepia w gospodarstwie Fortune w Cieszymowie wzięliśmy udział w dwudniowym szkoleniu z zakresu Pielęgnacji Bydła Wystawowego. Organizatorem szkolenia i całą opiekę nad nami sprawowali członkowie Fundacji Młody Hodowca. Szkolenie nie odbyłoby się również bez pomocy i współpracy z firmą De Heus, PH Konrad oraz Spółdzielni mleczarskiej MLEKPOL. Dzięki wsparciu finansowemu każdy z nas miał zapewniony całodzienny posiłek oraz kosmetyki dla zwierząt używane do pracy podczas szkolenia. Dodatkowo otrzymaliśmy ubrania robocze również ufundowane przez De Heus oraz PH Konrad.

Szkolenie zaczęło się od przywitania przez zarządcę „ GR Fortune” Pana Macieja Baurycza oraz głównego hodowcę Tomasza Sucharę a także prezesa Fundacji Młodego Hodowcy, Agnieszkę Jończyk. Nie zabrakło również przedstawicieli firm De Heus oraz PH Konrad. Pan Maciej Baurycza opowiedział nam całą historię gospodarstwa i przedstawił w skrócie czym ono aktualnie się zajmuję. Po oficjalnym otwarciu szkolenia i przywitaniu wszystkich gości przebraliśmy się  w nasze stroję robocze. Następnie Pan Tomasz Suchara, oprowadził nas po całej posiadłości i bardzo precyzyjnie odpowiadał na wszystkie zadawane przez nas pytania dotyczące hodowli krów mlecznych. Myślę, że każdy z nas mógł skorzystać z wiedzy, porad i zaleceń Pana Tomasza dotyczących zarówno żywienia, genetyki jak i samej hodowli krów.

Po tej wycieczce Pani Agnieszka Jończyk wraz z Moniką Cudnowską zaprosiły nas do współpracy dotyczącej już tylko fitteringu, czyli przygotowaniem zwierząt do wystawy. Celem szkolenia było przede wszystkim przygotowanie uczestników do wyjazdu na konkurs do Belgii. Przedstawicielki „Fundacji Młody Hodowca” najpierw zapoznały nas z teorią i pewnymi podstawami pracy, których należy przestrzegać podczas praktyki. Po wprowadzeniu teoretycznym przeszliśmy do części obory, gdzie czekały już na nas jałówki będące własnością gospodarstwa w Cieszymowie. To na nich przez kolejne dwa dni próbowaliśmy swoich umiejętności pielęgnacyjnych. Niektóre z przydzielonych nam zwierząt już wcześniej brały udział w licznych pokazach, zdobywając tytuły chempionów i vice-chempionów. Pozostałe musieliśmy sami oswoić i poskromić przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych. To wszystko dzięki wsparciu dziewcząt z Fundacji, które mają już doświadczenie w takich sytuacjach. Na dwie osoby przypadła jedna jałówka, nad którą sprawowaliśmy opiekę do końca kursu. Po przeprowadzeniu zwierzą na myjkę przystąpiliśmy do pracy. Najpierw każdą z nich musieliśmy namoczyć, a następnie umyć w specjalnym mydle. Mycie wbrew pozorom nie jest takie proste. Obowiązują tu pewne zasady, których należy przestrzegać, np. podczas mycia głowy trzeba robić to bardzo delikatnie aby nie nalać jałówce wody do ucha. Po każdym umyciu zwierzę musi być dokładnie spłukane wodą. Sierść musi być bardzo czysta i pozbawiona wszelkich ciał obcych, aby następny etap pielęgnacji, jakim jest strzyżenie było efektywne. Już po pierwszej kąpieli zwierzęta nabrały ufności do nas. Po kąpieli udaliśmy się na posiłek z całą grupą, a w tym czasie zwierzęta mogły wyschnąć. Po obiedzie zabraliśmy się za strzyżenie. Pani Agnieszka pokazała nam od czego należy zacząć strzyżenie, w jaki sposób obchodzić się ze sprzętem i jak ewentualnie można zamaskować różne niedoskonałości zwierzęcia. Ogólnie całe strzyżenie można podzielić na kilka etapów w czasie których strzyże się kolejne partie ciała zwierzęcia. Wyróżnić tu można miedzy innymi: brzuch, nogi, głowa, grzbiet i ogon. Większość tych ciekawostek wielu z nas słyszało po raz pierwszy i na pewno zostaną one wykorzystane w przyszłości. Całe zajęcia trwały do godziny 19:00.

Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku. Następny dzień rozpoczął się od śniadania i krótkiego przedstawienia planu pracy. Pani Agnieszka opowiedziała nam także jak wygląda typowy dzień podczas szkolenia w Belgii. My naszą pracę zaczęliśmy od ponownego mycia jałówek, ponieważ przez noc mogły się pobrudzić. Następnie uczyliśmy się oprowadzania zwierząt po ringu. Naszym gościem na ten dzień była  sędzia Pani Teresa Kapłon, czołowa hodowczyni w Polsce. P. Agnieszka przedstawiła nam i pokazała kilka sztuczek które obowiązują na ringu. Najważniejsze jest to aby utrzymywać kontakt wzrokowy z sędzią i jednocześnie z oprowadzaną jałówką. Nasze zwierzę musi być zawsze prezentowane dla sędziego „w pozycji otwartej”. Na ringu tak jak i przy strzyżeniu jesteśmy w stanie ukryć ewentualne mankamenty naszego zwierzęcia!

Po wyczerpującej pracy, nadszedł czas na posiłek i rozdanie dyplomów dla każdego z uczestników. Myślę, że każdy z nas był w pełni usatysfakcjonowany a dodatkowo mieliśmy okazję nawiązać nowe znajomości i dowiedzieć się czegoś nowego o przygotowaniu naszych zwierząt do zdobywania chempionatów. Bardzo dziękujemy właścicielom gospodarstwa Fortune w Cieszymowie, Fundacji Młody Hodowca, Firmie De Heus, PH Konrad oraz MLEKPOL a wszystkim uczestnikom życzę sukcesów na ringach i powodzenia na konkursie w Belgii.

L.K

Przywitanie i zapoznanie się z uczestnikami kursu. Zwiedzanie gospodarstwa przyjemne z pożytecznym tj . mycie jałówek  dokładne i szczegółowe opisanie procesu mycia sztuki przed strzyżeniem profesjonalny opis strzyżenia sztuki   wieczorem fachowo zorganizowane ognisko i wymiana doświadczeń hodowlanych następnego dnia powtórka z rozrywki i sprawdzenie swoich umiejętności nabytych dzień wcześniej oraz pokazanie jak powinno wyglądać oprowadzanie zwierząt na ringu a tak po za tym sympatycznie i fachowo przekazana wiedza i doświadczenie  dziękuje bardzo za te dwa dni

M.P.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Nasza działalność O fundacji Wesprzyj fundację Świadczymy usługi Galeria Forum Nasi przyjaciele Kontakt