Bylismy też w Erfurt

Posted by on 20 października 2014

W odpowiedzi na zaproszenie ze strony organizatorów Grüne Tage Thüringen w dniach 16-21.09.2014r uczestniczyliśmy w targach rolniczych w niemieckim miasteczku Erfurt.  Z wizytą do przepięknej stolicy Turyngii, wybraliśmy się 3-osobową reprezentacją młodych hodowców z Polski. Naszym celem był udział w konkursie oprowadzania zwierząt na wystawie podczas Grüne Tage Thüringen- Thuringia Holstein Open 2014- leading competition” (http://www.gruenetage.de/en/competitions.html).

W odpowiedzi na zaproszenie ze strony organizatorów Grüne Tage Thüringen w dniach 16-21.09.2014r uczestniczyliśmy w targach rolniczych w niemieckim miasteczku Erfurt.  Z wizytą do przepięknej stolicy Turyngii, wybraliśmy się 3-osobową reprezentacją młodych hodowców z Polski. Naszym celem był udział w konkursie oprowadzania zwierząt na wystawie podczas Grüne Tage Thüringen- Thuringia Holstein Open 2014- leading competition” (http://www.gruenetage.de/en/competitions.html).  Obecność podczas na targach pozwoliła nam zapoznać się z wydarzeniem hodowlanym jakim jest wystawa bydła w bardzo profesjonalny sposób. Na miejscu zostaliśmy bowiem przydzieleni do grupy młodych osób opiekujących się stanowiskiem ze stawką wystawową pochodzącą z gospodarstwa NESSETALMILCH GmbH , a także naszym priorytetem była pomoc w gospodarstwie oddalonym 15 km od Erfurtu- AGRAR GmbH MONCHENHOLZHAUSEN, skąd pochodziły przygotowane dla nas zwierzęta przeznaczone na konkurs oprowadzania. Gospodarstwo to zrobiło na nas kolosalne wrażenie, posiada bowiem 4 ogromne obiekty, które są częściowo od siebie niezależne, ferma którą odwiedzaliśmy liczy 1000 szt dojnych i ma dostosowaną cała infrastrukturę pod produkcję mleka. Na miejscu pracują odpowiedzialni i sympatyczni ludzie, którzy chętnie dzielili się z nami swoją wiedzą, a także wysłuchiwali naszych komentarzy.  Gospodarstwo to od wielu lat współpracuje ze związkiem młodych hodowców z regionu Turyngia, zapewniając dla młodych uczestników zwierzęta do stawek konkursowych.  W tym roku także dzięki ich uprzejmości, mieliśmy możliwość wystąpienia w konkursie, gdyż zwierzę do oprowadzania pochodziło właśnie od nich. W ramach współpracy naszym zadaniem była pomoc przy codziennej pielęgnacji zwierząt na gospodarstwie, gdzie zwykle spędzaliśmy połowę naszego dnia.  Do polskiego zespołu należało wystrzyżenie zwierząt tak, by w dniu konkursu każdy z młodych uczestników uzyskał pewność siebie dzięki swej jałówce, bo to właśnie od niej zależy powodzenie w konkursie oprowadzania.  Nie sprawiło to dla nas problemu, gdyż konkursy odbywały się w ciągu dwóch dni, w piątek odbył się konkurs open, w którym my mogliśmy wziąć udział, zaś w sobotę odbywał się konkurs regionalny, w którym to już kibicowaliśmy naszym młodym kolegom i koleżankom ze związku Turyngijskiego.

Z pracy do pracy, tak mijały nam wtorek środa i czwartek, ponieważ na fermie by nie zakłócać trybu ich obowiązków nie mogliśmy przebywać cały dzień, następne „wolne chwile” przebywaliśmy na stanowisku NESSETALMILCH GmbH. Stworzyliśmy tam bardzo profesjonalny zespół międzynarodowy: polsko-niemiecko-włoski. Opieka nad zwierzętami wystawowymi różni się nieco od tej z jaką spotykamy się na naszej arenie wystawowej, jednakże nasi nowi znajomi chętnie dzielili się z nami swoja wiedzą w tej dziedzinie i byli ciekawi jak to wygląda w naszym kraju. Czas spędzony tam mimo obowiązków nie był męczący lecz bardzo uczący.

Młodzi, którzy wiążą swoją przyszłość z sektorem hodowli bydła wystawowego zdobywają tą wiedzę na fachowych szkołach i kursach, a następnie uczestniczą w wielu konkursach organizowanych w całej Europie, dlatego piątkowy dzień był dla nas bardzo ważny. Polsce jak do tej pory, nie rozwija się prężnie dziedzina związana z konkursami, także dostęp do informacji o konkursach organizowanych na terenie Europy jest nieco ograniczony. Dla naszych podopiecznych konkurencja na ringu podczas konkursu open była ciągle nowością, i rywalizowaliśmy z profesjonalistami, dla których te konkursy są „chlebem powszednim”. Mimo to każdy z naszych podopiecznych uzyskał wysoką pozycję. Z chlubą dzielimy się naszymi osiągnięciami i zajętymi miejscami:

Mateusz Kulesza- 5-te miejsce w swojej grupie wiekowej

Elżbieta Jończyk- 4-te miejsce w swojej grupie wiekowej

Agnieszka Jończyk- 3-cie miejsce w swojej grupie wiekowej.

Piątkowy konkurs był wstępem do głównych wydarzeń związanych z bydłem tam na miejscu. W sobotę bowiem odbył się regionalny konkurs oprowadzania, do którego przygotowywaliśmy zwierzęta dla naszych kolegów i koleżanek. Następnie popołudniu odbyła się wycena krów mlecznych, gdzie na prośbę właściciela, u którego pomagaliśmy przy opiece stanowiska wystawowego Agnieszka oprowadzała 2 sztuki, zaś Ela i Mateusz pomagali włoskiemu fitterowi przy ostatnich „szlifach” przed wyjściem zwierząt na ring. Po zakończonych emocjach związanych z wyceną i wyborem najlepszych krów, wieczorem braliśmy udział w aukcji zwierząt pochodzących z najlepszych rodzin krów
w typie wystawowym.  W niedzielę opiekunowie niemieckiego Jugendzentrum, przeprowadzali pokaz i kurs strzyżenia dla swoich podopiecznych. My również przyglądaliśmy się temu spotkaniu, po którym pożegnaliśmy się ze wszystkimi naszymi współpracownikami i nowopoznanymi przyjaciółmi po czym ruszyliśmy w podróż powrotną do Polski.

Taki wyjazd jak ten, daje okazję do szerzenia wśród  młodzieży możliwości samorozwoju,
a także możność podzielenia się dotychczas zdobytą wiedzą w szerszym gronie hodowców
i wystawców bydła mlecznego, dostarczył także wszystkim niezapomnianych wrażeń
i twórczych inspiracji. Pozwolił także promować naszą Polską hodowlę oraz walczyć ze stereotypami jakie panują na „zachodzie”, gdzie ciągle uważani jesteśmy za kraj z nieco słabszą wiedzą i umiejętnościami.

Możliwe jest to dzięki uprzejmości wielu ludzi i instytucji, którym chcielibyśmy serdecznie podziękować, a mianowicie firmie GENO, która dofinansowała nasz wyjazd, firmie PH KONRAD, która wypożyczyła auto dla uczestników, również Niemieckiej filii WWS Germany, który pokrył część kosztów organizacyjnych na miejscu, a przede wszystkim organizatorom pochodzącym z Niemiec za zapewnienie nam noclegu, zwierząt i kosmetyków używanych podczas przygotowania zwierząt do konkursu.

Po obszerniejsze zapoznanie się z targami na jakich przebywaliśmy zapraszamy do odwiedzenia strony na facebook’u, gdzie na bieżąco relacjonowane były poczynania:

https://www.facebook.com/pages/Thuringia-Holstein-Open/106450242765255

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Nasza działalność O fundacji Wesprzyj fundację Świadczymy usługi Galeria Forum Nasi przyjaciele Kontakt