Szkoła Młodych Hodowców w Battice 2017

Europejska Szkoła Młodych Hodowców 2017

20170902_170212W dniach 30.08 – 03.09 odbyła się kolejna edycja Europejskiej Szkoły Młodych Hodowców (EYBES) w Battice. Jak zawsze i w tym roku nie mogło tam zabraknąć grup z Polski, które tym razem reprezentowała młodzież, ze wspieranej przez firmę PH Konrad fundacji „Młody Hodowca” oraz grupa młodych hodowców z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

O wytrwałości, zapale oraz osiągnięciach polskich uczestników EYBS opowiada nam prezes fundacji „Młody Hodowca” – Agnieszka Jończyk: „Konkurencja podczas szkoły jest bardzo duża, ponieważ w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie zawód fittera jest popularny i wysoko rozwinięty, co wiąże się z nieco inną aniżeli w naszym kraju kulturą wystaw bydła mlecznego. Uważam, że zespoły z Polski dobrze sobie radzą podczas tej szkoły, co zaowocowało zdobyciem 3 miejsca przez zespół z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Również nasz zespół wyniósł z Battice bardzo dużo. Jechaliśmy tam w celu nauki i zdajemy sobie sprawę, że nad naszymi umiejętnościami musimy jeszcze popracować i je rozwinąć. Mieliśmy duże wsparcie od nauczycieli, którzy motywowali nas do pracy. Zaowocowało to wyprowadzeniem podczas sobotniego konkursu – konkursu oceny jałówek, wszystkich zwierząt jakie mieliśmy pod opieką i uplasowanie 4 z nich w pierwszej odznaczanej przez sędziego 5-ce najlepszych zwierząt. Również niedzielny konkurs indywidualny okazał się nie lada wyzwaniem dla naszych uczestników, jednakże poradzili sobie z nim brawurowo, wyprowadzając na ring przygotowane przez siebie zwierzęta. Trzy uczestniczki były odpowiednio na 4, 5 i 6 pozycji (Lasota Aleksandra, Wiktoria Nasiłowska, Marta Wrzesień) pozostałe osoby zajęły odpowiednio 11, 11, 13 (Aleksandra Kocięba, Błażej Pawłowski, Agnieszka Makowiecka). Grup wiekowych było 11, z czego w każdej brało  udział od 13 do 17 uczestników, w związku z czym uważam, że nasi uczniowie, dając z siebie wszystko, godnie zaprezentowali swoje umiejętności na ringu. Najważniejszym podsumowaniem wyjazdu było samozadowolenie uczestników oraz fakt, że mimo wielu barier z jakimi się spotkali na miejscu, udało im się pokonać swoje własne słabości i nieśmiałość. Uczestnicy wrócili do domu pełni  wiary we własne siły, wynosząc z EYBS nowe doświadczenia oraz pełną wiedzę o profesjonalnym przygotowaniu jałówek do pokazów, którą teraz będą mogli prezentować na ringach wystawowych.”

Wyjazd do Battice

W dniach 2-6.09.2015r w Belgijskiej miejscowości Battice odbyła się 15-ta międzynarodowa szkoła młodych hodowców – European Young Breeders School, w tym roku uczestniczyły w tej prestiżowej szkole dwa zespoły z Polski- reprezentacja Fundacji Młody Hodowca w 5-cio osobowym składzie, prezentującym się następująco:

 

 

 

 

Aleksandra Lasota (woj. Pomorskie)

Sandra Maćkowiak (woj. Wielkopolskie)

Damian Pawłyk (woj. Warmińsko-Mazurskie)

Krystian Blachowski (woj. Kujawsko-Pomorskie)

Dariusz Klupś (woj. Wielkopolskie),

których opiekunem był Bogumił Sobczyński. Drugi zespół tworzyła 7-mio osobowa reprezentacja Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Czytaj więcej »

Szkolenie w Kosieradach Wielkich

W celu integracji i odpowiedniego przygotowania reprezentacji Polski do udziału
w European Young Breeders School w Battice w dniach 14-16.08.2015r odbyło się szkolenie w Kosieradach Wielkich. W tych dniach gościliśmy w Gabinecie Weterynaryjnym Rozrodu
i Chorób Bydła Piotra Skupa. 2-dniowe spotkanie organizacyjno-integracyjno-szkoleniowe, miało na celu przećwiczenie umiejętności profesjonalnego przygotowania jałówki do pokazu a także zawiązanie więzi pomiędzy uczestnikami szkoły W Belgii.

Profesjonalna nauka strzyżenia i pielęgnacji bydła wystawowego oraz udział
w konkursie Młodego Hodowcy, gdzie zwycięzca ma możliwość wyjazdu do Kanady na 3 tygodniowy profesjonalny kurs jest wielką szansą dla naszej młodzieży. Pragniemy by uczestnicy posiadali podstawowe doświadczenie ze sztuki jaką jest fitting, możliwe jest to własnie dzięki takim szkoleniom.

Podczas spotkania uczestnicy wyjazdu do Belgii, a także osoby, które zajmują się przygotowaniem zwierząt do pokazów w naszym kraju zapoznali się, lub co dla niektórych odświeżyli zasady związane z opieką wystawową. W ciągu 2 dni 8 osób ćwiczyło podstawowe umiejętności breederskie, takie jak:

WASHING – mycie wystawowe zwierząt

LEADING AND SHOW ROUTINE – techniki oprowadzania

CLIPPING – technika strzyżenia

W trakcie naszego spotkania odbyliśmy wizytację na fermie bydła mlecznego Państwa Dariusza i Joanny Nasiłowskich ze Skwierczyna Dwór. Hodowca może poszczycić się najwyższą wydajnością mleka w województwie mazowieckim – 12 245 kg mleka. Miejsce szkolenia nie bez powodu odbyło się w powiecie sokołowskim, ćwiczenia odbywały się
w innowacyjnej pod względem prowadzenia opieki weterynaryjnej lecznicy, która posiada własny szpital dla krów, ukierunkowany na rozwój potencjału genetycznego poprzez wprowadzenie pozyskiwania zarodków in vitro, a także bliską lokalizację najlepszego hodowcy. Wymianę doświadczeń dla naszych podopiecznych a także zdobywanie nowej wiedzy pragniemy zasięgać od najlepszych, ponieważ dzięki takiej współpracy możliwe jest osiągnięcie sukcesu.

Mamy nadzieję, że wiadomości przekazane podczas szkolenia zapadną w pamięci dla naszych uczestników i będą oni rozwijali zdobytą tam wiedzę.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze szkolenia:

https://drive.google.com/folderview?id=0BxPcqOEKuCU0alVrWmZUek9QcE0&usp=sharing