Konferencja „Weta mlekiem płynąca”

W dniu 24 kwietnia 2018 roku w Łomżyńskim Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży odbyła się konferencja zatytułowana: „Weta mlekiem płynąca”. Wydarzenie zorganizowane zostało pod przewodnictwem Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży we współpracy z firmą PH KONRAD oraz Fundacją Młodego Hodowcy. W gronie gości zaproszonych na konferencję naukową znaleźli się lekarze weterynarii, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz uczniowie Zespołu Szkół kształcący się w kierunku technik weterynarii. Uroczystość poprowadziła dyrektor Bogumiła Olbryś, która podkreślając wagę wydarzenia namawiała do zadawania pytań i traktowania go jako lekcji, podczas której „pytania mogą zadawać najlepszym”.

     Konferencję rozpoczął Jacek Grala z firmy PH KONRAD, który wygłosił wykład pt.: „Co każdy wiedzieć powinien o hodowli krów mlecznych”. Następnie zebrani mieli okazję wysłuchać prelekcji Uniwersyteckiego Profesora z Norwegii – Trygve Roger Solberga reprezentującego firmę GENO. Omówił on między innymi specyfikę norweskiej hodowli zrównoważonych i odpornych krów rasy NRF, którą wyróżnia wysoka wydajność, zdrowotność i dobre cechy użytkowości rozpłodowej. Wykładowca tłumaczył jak istotny jest wpływ i znaczenie postępu genetycznego na rozwój populacji bydła.

     Z kolejnym wystąpieniem zaprezentowała się Agnieszka Jończyk – Prezes Fundacji Młody Hodowca, która opowiedziała o działalności organizacji, zachęcając tym samym uczniów do podjęcia aktywności w zakresie ogólnej hodowli bydła oraz przygotowania zwierząt do wystaw. Fundacja na co dzień wspiera młodych hodowców bydła i zachęca młodzież do przyłączenia się i wspólnego działania.

     Wszyscy zebrani ze skupieniem słuchali najnowszych informacji dotyczących hodowli bydła. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i można ją z pewnością uznać za bardzo udaną.

Szkoła Młodych Hodowców w Battice 2017

Europejska Szkoła Młodych Hodowców 2017

20170902_170212W dniach 30.08 – 03.09 odbyła się kolejna edycja Europejskiej Szkoły Młodych Hodowców (EYBES) w Battice. Jak zawsze i w tym roku nie mogło tam zabraknąć grup z Polski, które tym razem reprezentowała młodzież, ze wspieranej przez firmę PH Konrad fundacji „Młody Hodowca” oraz grupa młodych hodowców z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

O wytrwałości, zapale oraz osiągnięciach polskich uczestników EYBS opowiada nam prezes fundacji „Młody Hodowca” – Agnieszka Jończyk: „Konkurencja podczas szkoły jest bardzo duża, ponieważ w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie zawód fittera jest popularny i wysoko rozwinięty, co wiąże się z nieco inną aniżeli w naszym kraju kulturą wystaw bydła mlecznego. Uważam, że zespoły z Polski dobrze sobie radzą podczas tej szkoły, co zaowocowało zdobyciem 3 miejsca przez zespół z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Również nasz zespół wyniósł z Battice bardzo dużo. Jechaliśmy tam w celu nauki i zdajemy sobie sprawę, że nad naszymi umiejętnościami musimy jeszcze popracować i je rozwinąć. Mieliśmy duże wsparcie od nauczycieli, którzy motywowali nas do pracy. Zaowocowało to wyprowadzeniem podczas sobotniego konkursu – konkursu oceny jałówek, wszystkich zwierząt jakie mieliśmy pod opieką i uplasowanie 4 z nich w pierwszej odznaczanej przez sędziego 5-ce najlepszych zwierząt. Również niedzielny konkurs indywidualny okazał się nie lada wyzwaniem dla naszych uczestników, jednakże poradzili sobie z nim brawurowo, wyprowadzając na ring przygotowane przez siebie zwierzęta. Trzy uczestniczki były odpowiednio na 4, 5 i 6 pozycji (Lasota Aleksandra, Wiktoria Nasiłowska, Marta Wrzesień) pozostałe osoby zajęły odpowiednio 11, 11, 13 (Aleksandra Kocięba, Błażej Pawłowski, Agnieszka Makowiecka). Grup wiekowych było 11, z czego w każdej brało  udział od 13 do 17 uczestników, w związku z czym uważam, że nasi uczniowie, dając z siebie wszystko, godnie zaprezentowali swoje umiejętności na ringu. Najważniejszym podsumowaniem wyjazdu było samozadowolenie uczestników oraz fakt, że mimo wielu barier z jakimi się spotkali na miejscu, udało im się pokonać swoje własne słabości i nieśmiałość. Uczestnicy wrócili do domu pełni  wiary we własne siły, wynosząc z EYBS nowe doświadczenia oraz pełną wiedzę o profesjonalnym przygotowaniu jałówek do pokazów, którą teraz będą mogli prezentować na ringach wystawowych.”

Wyjazd do Battice

W dniach 2-6.09.2015r w Belgijskiej miejscowości Battice odbyła się 15-ta międzynarodowa szkoła młodych hodowców – European Young Breeders School, w tym roku uczestniczyły w tej prestiżowej szkole dwa zespoły z Polski- reprezentacja Fundacji Młody Hodowca w 5-cio osobowym składzie, prezentującym się następująco:

 

 

 

 

Aleksandra Lasota (woj. Pomorskie)

Sandra Maćkowiak (woj. Wielkopolskie)

Damian Pawłyk (woj. Warmińsko-Mazurskie)

Krystian Blachowski (woj. Kujawsko-Pomorskie)

Dariusz Klupś (woj. Wielkopolskie),

których opiekunem był Bogumił Sobczyński. Drugi zespół tworzyła 7-mio osobowa reprezentacja Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Czytaj więcej »